7 często popełnianych błędów przez Webdeveloperów

Webdeveloper to też człowiek i ma prawo popełniać błędy. Problem pojawia się wtedy, gdy są one popełniane w kółko już od wielu lat. Upewnij się, że nie robisz żadnego z poniższych błędów, jeśli chcesz tworzyć nowoczesne i profesjonalne strony internetowe.

1. Nie testowanie strony na różnych przeglądarkach.

Każdy z nas ma ulubioną przeglądarkę, z której korzysta w większości przypadków. Problem pojawia się wtedy, gdy osoba tworząca stronę nie sprawdza, jak wyświetla się ona na innych przeglądarkach. Strona, która wygląda perfekcyjnie na Chrome może być „rozjechana” na Mozilli i na odwrót.

Sprawdzanie kompatybilności strony na każdej przeglądarce i wersji pochłania jednak bardzo dużo czasu. Na szczęście istnieją narzędzia, które zrobią to za nas. Jednym z nim jest Browser Shots, który pozwala na wpisanie adresu dowolnej strony i sprawdzenie jej na wybranych przeglądarkach.

2. Pisanie w starym HTML.

Używanie starych znaczników HTML jest niestety wciąż popełnianym błędem. Dużo kursów HTML, które powstały kilka lub nawet kilkanaście lat temu wyświetla się na czołowych pozycjach w rankingu Google. Przez to poradniki takie jak ten wciąż przyciągają dużo osób i uczą złych praktyk (strona oparta o tabele, używanie artybutów takich jak bgcolor itd.).

html5

3. Brak responsywności.

Strony dopasowujące się do rozdzielczości to dzisiaj standard. Nie responsywna strona odstraszy i przyciągnie mniej odwiedzających (Google zwraca uwagę na responsywność podczas tworzenia rankingu).

4. Zbyt dużo odświeżeń.

Wiele stron wymaga odświeżenia strony za każdym razem, gdy wysyłane jest jakieś żądanie do serwera. Ciągłe odświeżanie strony wpływa negatywnie na jej wydajność i nie jest przyjemnym doświadczeniem dla użytkownika. Z pomocą przychodzi tutaj AJAX, który pozwala wysyłać żądania bez konieczności odświeżania strony.

optymalizacja

5. Przeładowanie strony.

Strona wypełniona obrazkami w wysokiej rozdzielczości i dziesiątkami plików CSS/JS ładuje się bardzo długo. Badania przeprowadzone przez Kissmetrics pokazały, że 40% osób opuści stronę jeśli ta nie załaduje się poniżej 3 sekund.

Najczęściej popełniane błędy:

  • ładowanie obrazków w olbrzymiej rozdzielczości i zmniejszanie ich w CSS
  • nie stosowanie kompresji zdjęć
  • ładowanie kilkunastu plików JS/CSS zamiast jednego
  • nie stosowanie kompresji plików JS/CSS

6. Ignorowanie silników wyszukiwarek.

Często widzę strony ze świetną treścią, które nigdy nie dotrą do szerszego grona przez zignorowanie podstawowych zasad SEO. Podstawowe błędy takie jak brak atrybutu alt w obrazkach potrafią skutecznie obniżyć pozycję strony.

seo

7. Wykonywanie powtarzalnych czynności.

Tworzenie stron to w znacznej części powtarzalna czynność. Warto stosować narzędzia, które usprawnią lub kompletnie zautomatyzują te czynności. Przykładem takich narzędzi mogą być preprocesory CSS takie jak LESS i SASS lub Grunt, który umożliwia automatyzacje wielu zadań.

 

A z jakimi błędami Webdeveloperów najczęściej się spotykasz?

Spodobał Ci się artykuł? Dzięki naciśnięciu serduszka poniżej będę wiedział jakie treści tworzyć. Dzięki! :)

Webmaster samouk – 5 porad, które ułatwią Ci start 18 kanałów YouTube do nauki tworzenia stron internetowych 6 kroków, które znacznie ułatwią Ci zdobycie pracy jako junior Web Developer
View Comments
  • Uważam, że wymienione powyżej uwagi to oczywiste fakty dlz web dev, mimo iż jestem początkującym frond endowcem to wszystko jest dla mnie oczyeiste

  • Na pierwszym miejscu postawiłbym brak dostępności.
    Większość firm nie myśli o osobach niepełnosprawnych tworząc strony.