6 kroków, które znacznie ułatwią Ci zdobycie pracy jako junior Web Developer

Web development jest wciąż bardzo opłacalną ścieżką kariery w 2021 roku. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że potrzebują profesjonalnego wizerunku w sieci. Z tego powodu wraz ze wzrostem inwestycji powstaje coraz więcej stanowisk dla web developerów.

Mimo wysokiego zapotrzebowania, mnóstwo osób ma trudności ze znalezieniem pierwszej pracy w branży. W tym artykule poznasz 6 kroków, które ułatwią Ci postawienie pierwszego kroku na ścieżce kariery web developera.

1. Zbuduj portfolio, które pokazuje Twoje umiejętności.

Portfolio będzie pierwszą rzeczą, którą sprawdzi Twój przyszły pracodawca/rekruter. Nawet jeśli nie rozwijasz się pod kątem projektowania stron internetowych, to Twoja strona musi wyglądać czysto i schludnie.

Postaw na jakość, a nie na ilość. Wyrzuć zbędne sekcje (takie jak wszechobecne liczniki umiejętności, które w żaden sposób nie są wyznacznikiem umiejętności). Poniżej przykład takiej sekcji.

moje-umiejetnosci

Ale zaraz... Dopiero szukam mojej pierwszej pracy w branży. Skąd mam wziąć projekty do portfolio?

2. Wykonuj projekty jako freelancer.

Jeden projekt „komercyjny” jest wart dla potencjalnego pracodawcy więcej niż 10 treningowych. Jest tak dlatego, że projekt dla prawdziwego klienta wymaga znacznie więcej niż tylko umiejętności techniczne. We współpracy z klientem musisz wykazać się inicjatywą i stworzyć coś, co ma dla kogoś realną wartość.

Już sam fakt znalezienia klienta jako developer bez doświadczenia wyróżni Cię na tle innych osób konkurujących o to samo stanowisko.

Projekty nie muszą być duże. Może to być na przykład nowa strona kontaktu dla lokalnej firmy albo ulepszona galeria zdjęć dla rodzinnej działalności. Posiadanie takich realizacji w portfolio jest bardzo cenne i warto je wykonać nawet za darmo.

3. Załóż konto na GitHubie i współtwórz projekt open source.

Korzystając z tej porady upieczesz aż trzy pieczenie na jednym ogniu:

  1. Zaprezentujesz swój kod w prawdziwych projektach.
  2. Pokażesz, że potrafisz działać w zespole.
  3. Udowodnisz, że system kontroli wersji nie jest Ci obcy.

Odpowiedniego projektu możesz poszukać tutaj.

github

4. Napisz jeden rozbudowany projekt.

Portfolia przyszłych junior web developerów, które często przeglądam, posiadają dużo małych projektów (np. listy todo, proste kalkulatory itd.). Problem z takimi projektami w portfolio jest taki, że takich kalkulatorów w zeszłym miesiącu powstało 1000 i w kolejnym powstanie nie mniej. Z tego powodu rekruter ma bardzo ciężko ocenić samodzielność takich prac i są one po prostu niewiele warte.

Znacznie lepiej, zamiast kilku małych projektów wykonać jeden większy. Może to być na przykład gra przeglądarkowa lub system rezerwacji online. Wiadomo, że takie projekty też już powstawały, ale jednak jest ich znacznie mniej i masz w nich większe pole do popisu i wyróżnienia.

5. Zacznij poszukiwania pracy.

Jeśli zbudowałeś już portfolio, to czas rozejrzeć się po rynku pracy. Na tym etapie możesz zignorować lokalizację firmy, do której aplikujesz. Chodzi wyłącznie o to, aby zorientować się czego szukają pracodawcy, jakie masz opcje i czego Ci ewentualnie brakuje. Oto kilka miejsc, w których znajdziesz oferty pracy dla junior Web Developera:

Pamiętaj, że firmy rekrutacyjne bardzo często podają w opisie stanowiska znacznie więcej wymagań, niż faktycznie ich jest. Nie zniechęcaj się. Nikt nie oczekuje, że będziesz wiedział wszystko, aplikując na stanowisko juniora.

Po znalezieniu kilku ciekawych ofert nie czekaj – wyślij swoją aplikację.

szukanie-pracy-webdev

6. Idź na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli myślisz, że nie jesteś gotowy.

Jeśli otrzymasz propozycję rozmowy kwalifikacyjnej – nie wahaj się. Nawet jeśli nie dostaniesz pierwszej czy drugiej pracy, to zdobędziesz cenne doświadczenie i dowiesz się nad czym jeszcze musisz popracować.

Bardzo przydatny wpis na temat samej rozmowy kwalifikacyjnej napisał Maciej Aniserowicz. Znajdziesz go tutaj.

Poniżej znajdziesz podsumowanie artykułu. Powodzenia przyszli juniorzy! 🙂

6-krokow-junior-webdev-infografika

Spodobał Ci się artykuł? Dzięki naciśnięciu serduszka poniżej będę wiedział jakie treści tworzyć. Dzięki! :)

31 najlepszych stron do nauki technologii webowych Webmaster samouk – 5 porad, które ułatwią Ci start Optymalne środowisko do efektywnej pracy z HTML/CSS (4 narzędzia)
View Comments
  • Ja zauważyłem, że z pracą jest bardzo ciężko, nikt nie chce powiedzieć czemu człowieka nie przyjęli, a każą wykonywać kilku dniowe zadania

  • Fajny i treściwy artykuł!
    Przy okazji zauważyłem nową szatę graficzną serwisu, całkiem fajną swoją drogą. 😉
    Pozdrawiam!