close
Porady Webmastera

5 błędów, które popełniają osoby uczące się tworzenia stron internetowych

programowanie

Często widzę osoby, które pomimo nawet kilku lat nauki tworzenia stron internetowych wciąż są na etapie początkującego. Zazwyczaj popełniają błędy, które sam popełniałem. Dopiero po zdefiniowaniu moich błędów i zastosowaniu poniższych porad zacząłem widzieć szybki postęp z dnia na dzień. Nie przedłużając oto 5 błędów, które popełniają osoby uczące się tworzenia stron www.

1. Brak regularności.

Brak regularności w nauce to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas uczenia się czegokolwiek. W przypadku tworzenia stron internetowych przynosi to szczególnie dużo strat. Każda kolejna rzecz, której się nauczysz, będzie w jakiś sposób powiązana z poprzednimi. Załóżmy, że przez tydzień uczyłeś się tworzenia menu w HTML i CSS. Po tym czasie zrobiłeś tydzień przerwy. Po powrocie chcesz kontynuować tworzenie menu i rozwinąć jego funkcjonalność. Jest spora szansa (szczególnie jeśli dopiero zaczynasz), że nie będziesz rozumiał sporej części z napisanego tydzień wcześniej kodu. Im dłuższa przerwa, tym więcej czasu będziesz tracił na powtórkach.

Jeśli tylko masz taką możliwość, to rozłóż naukę na każdy dzień tygodnia. Znacznie przyśpieszy to Twoje postępy.

programowanie

2. Dużo czytania, mało kodowania.

Bardzo często widzę początkujących programistów, którzy więcej czasu spędzają na czytaniu książek o programowaniu niż na programowaniu. Książki są przydatne, ale muszą stanowić uzupełnienie do praktyki, a nie na odwrót.

Czytając książkę o kodowaniu, staraj się od razu stosować zdobytą wiedzę w praktyce.

3. Skakanie z technologii na technologię.

Kolejnym bardzo często popełnianym błędem jest rozpoczynanie nauki technologii (np. nowego języka lub frameworka) i przerywanie nauki na rzecz innej technologii. Lepiej jest znać w zaawansowanym stopniu jeden język/framework niż podstawy kilku.

Skup się na nauce jednej technologii w danym momencie.

html css javascript

4. Poświęcanie zbyt wiele czasu na nieistotne rzeczy.

Jeśli jesteś początkującym to nie ma większego znaczenia jaki edytor kodu wybierzesz. Nie ma też znaczenia jaką skórkę i czcionkę wybierzesz w edytorze. Można to porównać do ludzi, którzy zanim zaczną biegać, muszą się upewnić, że mają najlepsze buty, strój i tak dalej. Często ich przygoda z bieganiem kończy się na jednym biegu 🙂

Spędzaj czas na rzeczach, które popychają Cię do przodu.

5. Całkowite poleganie na wtyczkach.

Wtyczki w jQuery i WordPressie są często przydatne i potrafią zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dostępność tych pluginów nie powinna jednak stanowić wymówki do nieuczenia się technologii, o które są oparte. Po jakimś czasie dojdziesz do momentu, w którym funkcjonalności wtyczek nie wystarczą.

Korzystaj z wtyczek, ale ucz się jak tworzyć własne.

tworzenie stron

Podsumowanie:

Poznałeś 5 błędów, które często popełniają osoby uczące się tworzenia stron internetowych. Pamiętaj o tych 5 zasadach, a twój postęp będzie znacznie szybszy i przynoszący więcej korzyści:

 1. Jeśli tylko masz taką możliwość, to rozłóż naukę na każdy dzień tygodnia.
 2. Czytając książkę o programowaniu, staraj się od razu stosować zdobytą wiedzę w praktyce.
 3. Skup się na nauce jednej technologii w danym momencie.
 4. Spędzaj czas na rzeczach, które popychają Cię do przodu.
 5. Korzystaj z wtyczek, ale ucz się jak tworzyć własne.

 

A co Ty byś dodał do tej listy? Napisz w komentarzu 🙂

 

Tags : webdevwebmaster
 • Trafnie ujęte

 • Zdecydowanie się zgadzam 🙂 Od siebie dodałabym jeszcze: brak umiejętności pytania, udawanie, że wszystko się wie, że się rozumie. Człowiek szuka rozwiązania z myślą, że przecież POWINIEN to wiedzieć. Podczas gdy dużo łatwiej byłoby naprawdę zapytać 😉
  Sama kiedyś popełniałam ten błąd.

 • Konrad

  Przydatny artykuł 🙂 Czekamy na więcej. Powodzenia panie Bartku! 🙂

 • Konrad

  Wszystkie błędy kiedyś popełniłem ;p

 • Damian

  Świetny artykuł 🙂 Niestety większość początkujących programistów popełnia te błędy ;v