6 błędów, które popełniają osoby uczące się tworzenia stron internetowych (2021)

Często widzę osoby, które pomimo nawet kilku lat nauki tworzenia stron internetowych wciąż są na etapie początkującego. Zazwyczaj popełniają błędy, które sam popełniałem. Dopiero po zdefiniowaniu moich błędów i zastosowaniu poniższych porad zacząłem widzieć szybki postęp z dnia na dzień. Nie przedłużając oto 6 błędów, które popełniają osoby uczące się tworzenia stron www.

Aktualizacja 03.01.2021 – dodano jeden błąd.

1. Nauka bez planu i celów

Gdy próbujesz opanować nową umiejętność bez planu i wyznaczonych celów, to istnieją spore szanse, że nie wytrwasz w postanowieniu. Bez planu będziesz skakał z jednego języka na drugi, z jednej technologii na inną i tak dalej. Przy wyznaczeniu celów warto skorzystać z koncepcji S.M.A.R.T. Zgodnie z nią cel powinien być:

  • Specific – skonkretyzowany
  • Measurable – mierzalny
  • Achievable – osiągnalny
  • Relevant – istotny
  • Time bound – ograniczony czasowo

Przeczytaj więcej o koncepcji S.M.A.R.T.

2. Brak regularności.

Brak regularności w nauce to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas uczenia się czegokolwiek. W przypadku tworzenia stron internetowych przynosi to szczególnie dużo strat. Każda kolejna rzecz, której się nauczysz, będzie w jakiś sposób powiązana z poprzednimi. Załóżmy, że przez tydzień uczyłeś się tworzenia menu w HTML i CSS. Po tym czasie zrobiłeś tydzień przerwy. Po powrocie chcesz kontynuować tworzenie menu i rozwinąć jego funkcjonalność. Jest spora szansa (szczególnie jeśli dopiero zaczynasz), że nie będziesz rozumiał sporej części z napisanego tydzień wcześniej kodu. Im dłuższa przerwa, tym więcej czasu będziesz tracił na powtórkach.

Jeśli tylko masz taką możliwość, to rozłóż naukę na każdy dzień tygodnia. Znacznie przyśpieszy to Twoje postępy.

programowanie

3. Dużo czytania, mało kodowania.

Bardzo często widzę początkujących programistów, którzy więcej czasu spędzają na czytaniu książek o programowaniu niż na programowaniu. Książki są przydatne, ale muszą stanowić uzupełnienie do praktyki, a nie na odwrót.

Czytając książkę o kodowaniu, staraj się od razu stosować zdobytą wiedzę w praktyce.

4. Skakanie z technologii na technologię.

Kolejnym bardzo często popełnianym błędem jest rozpoczynanie nauki technologii (np. nowego języka lub frameworka) i przerywanie nauki na rzecz innej technologii. Lepiej jest znać w zaawansowanym stopniu jeden język/framework niż podstawy kilku.

Skup się na nauce jednej technologii w danym momencie.

html css javascript

5. Poświęcanie zbyt wiele czasu na nieistotne rzeczy.

Jeśli jesteś początkującym to nie ma większego znaczenia jaki edytor kodu wybierzesz. Nie ma też znaczenia jaką skórkę i czcionkę wybierzesz w edytorze. Można to porównać do ludzi, którzy zanim zaczną biegać, muszą się upewnić, że mają najlepsze buty, strój i tak dalej. Często ich przygoda z bieganiem kończy się na jednym biegu 🙂

Spędzaj czas na rzeczach, które popychają Cię do przodu.

6. Całkowite poleganie na wtyczkach.

Wtyczki w jQuery i WordPressie są często przydatne i potrafią zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dostępność tych pluginów nie powinna jednak stanowić wymówki do nieuczenia się technologii, o które są oparte. Po jakimś czasie dojdziesz do momentu, w którym funkcjonalności wtyczek nie wystarczą.

Korzystaj z wtyczek, ale ucz się jak tworzyć własne.

tworzenie stron

Podsumowanie:

Poznałeś 6 błędów, które często popełniają osoby uczące się tworzenia stron internetowych. Pamiętaj o tych 6 zasadach, a twój postęp będzie znacznie szybszy i przynoszący więcej korzyści:

  1. Wyznacz plan nauki i cele.
  2. Jeśli tylko masz taką możliwość, to rozłóż naukę na każdy dzień tygodnia.
  3. Czytając książkę o programowaniu, staraj się od razu stosować zdobytą wiedzę w praktyce.
  4. Skup się na nauce jednej technologii w danym momencie.
  5. Spędzaj czas na rzeczach, które popychają Cię do przodu.
  6. Korzystaj z wtyczek, ale ucz się jak tworzyć własne.

 

A co Ty byś dodał do tej listy? Napisz w komentarzu 🙂

Spodobał Ci się artykuł? Dzięki naciśnięciu serduszka poniżej będę wiedział jakie treści tworzyć. Dzięki! :)

8 trików w Atom, które pomogą Ci zaoszczędzić masę czasu Playlisty Spotify, które pomogą Ci tworzyć strony internetowe 8 kroków do produktywności jako Web Developer
View Comments
  • To chyba nie tylko tworzenia stron się tyczy ale ogólnie nauki czegokolwiek. Warto mieć skonkretyzowany plan działania

  • Skakanie z kwiatka na kwiatek i bycie teoretykiem – to w naszej branży kompletnie się nie sprawdza.

    Dodałbym do tego wiarę w różne mity zasłyszane na forach (albo wśród znajomych), typu: „idź na studia bo nic z Ciebie nie będzie”, ale to jest ewidentny dowód na to, że taka osoba nigdy nie programowała, bo studia mają tu mało do rzeczy. Czasami widzę co się dzieje w komentarzach, gdy jakiś rekruter umieści w wymaganiach „szkoła wyższa” 🙂

    A co do błędów, warto wspomnieć o dbaniu o swój własny kod. Właśnie przerabiam wordpressowy szablon, w którym instrukcje „if” są zapisywane na 3 różne sposoby, a wcięcia – raz 3 spacje, raz 6. Pół biedy jak nikt tego nie widzi, no ale szablon z ThemeForest…

    Napisałem o tym trochę więcej tutaj (wyszło w sumie 2000 słów, być może komuś się przyda):
    https://jakubjurkian.pl/mity-bledy-praca-programisty/

    Dzięki za artykuł!

    • Świetne rozwinięcie! Skakanie z kwiatka na kwiatek jest teraz niestety plagą. Szczególnie, że codziennie powstaje nowy framework 🙂

    • Po Twojej wypowiedzi zgaduję, że nie byłeś na studiach, a już na pewno nie na kierunku „informatyka”. Rozumiem, że zdania są podzielone, ale skoro nie byłeś to skąd możesz wiedzieć czego i jak tam uczą?

      Osobiście jestem po technikum informatycznym i zaraz zacznę drugi rok studiów. Już pracuję w zawodzie, ale nie wyobrażam sobie nie skończyć studiów, może nie dają wiedzy stricte praktycznej, ale dają solidne podstawy, dzięki, którym sam mogę pogłębiać wiedzę w interesującej dziedzinie (w moim przypadku technologie webowe i swift). Te podstawy w dużej mierze pozwalają mi nie popełniać wyżej opisanych błędów.

  • Dodalbym jeszcze przebieranie w edytorach tekstu, systemach i innych takich duperelach

  • Dodałbym, uczenie się ze starych tutoriali. Niepotrzebna strata czasu i irytacja później. Sam się tak uczyłem PHP i SQL. Działałem poleceniach mysql a później odkryłem że jest PDO.

    • Zgadzam się. Warto zwracać uwagę na daty publikacji tutoriali 🙂

    • A ja myślę, że stare toturiale są ok. W łopatologiczny sposób uczą myślenia. Oczywiście jeżeli tylko poświęcimy czas, żeby zrozumieć kod a nie bezmyślnie go wkleić w naszym projekcie.

      • Nowe tutoriale też mogą uczyć w łopatologiczny sposób. Mi chodzi bardziej, że uczą staych nieżywanych technologi, które w dodatku mogą być niebezpieczne w użyciu.

  • Trafnie ujęte

  • Zdecydowanie się zgadzam 🙂 Od siebie dodałabym jeszcze: brak umiejętności pytania, udawanie, że wszystko się wie, że się rozumie. Człowiek szuka rozwiązania z myślą, że przecież POWINIEN to wiedzieć. Podczas gdy dużo łatwiej byłoby naprawdę zapytać 😉
    Sama kiedyś popełniałam ten błąd.

  • Przydatny artykuł 🙂 Czekamy na więcej. Powodzenia panie Bartku! 🙂

  • Wszystkie błędy kiedyś popełniłem ;p

  • Świetny artykuł 🙂 Niestety większość początkujących programistów popełnia te błędy ;v