10 niezbędnych pluginów do Visual Studio Code

Visual Studio Code to zyskujący szybko na popularności edytor kodu autorstwa Microsoft. Oferuje szereg wbudowanych funkcjonalności i tysiące świetnych rozszerzeń. W tym artykule poznasz 10 pluginów do VSC, które znacznie ułatwią Twoją pracę.

Jak instalować pluginy w VSC?

Uruchom edytor i otwórz panel rozszerzeń skrótem Ctrl + Shift + X. Wewnątrz wyszukiwarki wpisz nazwę rozszerzenia. Po chwili pojawią się propozycję rozszerzeń. Obok wybranego pluginu kliknij Install i Reload. Potwierdź akcje klikając Reload Window. Rozszerzenie zacznie działać po przeładowaniu okna.

instalacja rozszerzen vsc

Wiesz już jak instalować rozszerzenia. Przejdźmy do listy najbardziej przydatnych rozszerzeń.


Faker

Nazwa rozszerzenia: vscode-faker

Faker to przydatne rozszerzenie, które pozwala na generowanie przykładowych danych. Możemy pobrać losowy adres, imię, nazwisko, nazwę firmy i dziesiątki innych danych. Aby użyć rozszerzenia naciśnij kombinację Ctrl + Shift + P. Następnie wpisz >faker i wybierz z listy odpowiednią kategorię.

vsc faker

CSS Peek

Nazwa rozszerzenia: CSS Peak

CSS Peak to świetne rozszerzenie, które pozwala na podgląd stylów CSS przypisanych do klasy lub identyfikatora. Po prostu kliknij PPM na nazwę klasy/identyfikatora i wybierz z listy Peek Definition. Wewnątrz okna wyświetli się odpowiadający fragment CSS. Alternatywnie możesz wybrać z listy Go to Definition aby przejść do pliku .css.

css peak

Prettier

Nazwa rozszerzenia: Prettier – JavaScript formatter (wybierz wersję autorstwa Esben Petersen)

Prettier to jest z najbardziej popularnych formaterów kodu. Pozwala na ujednolicenie wyglądu kodu JavaScript i CSS. Dzięki temu zespoły, w których każdy programista może mieć inne zwyczaje układania kodu, mogą tworzyć spójny wizualnie kod. Naciśnij kombinacje Ctrl + Shift + P, wpisz >format i potwierdź Enterem.

prettier

HTML Boilerplate

Nazwa rozszerzenia: HTML Boilerplate

HTML Boilerplate pozwala na zoszczędzenie czasu poprzez natychmiastowe wygenerowanie podstawowej struktury HTML. Wystarczy wewnątrz pliku .html wpisać html i nacisnąć Tab.

boilerplate

Open-In-Browser

Nazwa rozszerzenia: open-in-browser

To proste rozszerzenie umożliwia szybkie otwarcie podglądu strony w domyślnej przeglądarce.

open in browser

TODO Highlight

Nazwa rozszerzenia: TODO Highlight

Ten przydatny plugin podświetli wszystkie fragmenty kodu, które oznaczyłeś komentarzem zwierającym słowo TODO lub FIXME. Wystarczy kliknąć PPM na plik .html i wybrać Open With Default Browser. Naciśnij kombinacje Ctrl + Shift + P, wpisz >todo i wybierz opcję Toggle highlight.

todo

minify

Nazwa rozszerzenia: minify

Minify pozwala na kompresje kodu JavaScript, CSS i HTML. Mniejszy rozmiar plików pozwala na przyśpieszenie ładowania strony. Naciśnij kombinacje Ctrl + Shift + P, wpisz >minify i potwierdź Enterem. W katalogu strony pojawi się skompresowana wersja pliku.

minify

SVG Viewer

Nazwa rozszerzenia: SVG Viewer

SVG Viewer umożliwia podgląd plików SVG wewnątrz edytora VSC.

svgviewer

JSHint

Nazwa rozszerzenia: jshint

Rozszerzenie JSHint integruje popularny linter JavaScript z Visual Studio Code. Dzięki temu zostaniesz powiadomiony o błędach natychmiast po ich popełnieniu.

jshint

sftp

Nazwa rozszerzenia: sftp

To rozszerzenie pozwala na synchronizację Twojego projektu z serwerem FTP/SFTP.

sftp

Spodobał Ci się artykuł? Dzięki naciśnięciu serduszka poniżej będę wiedział jakie treści tworzyć. Dzięki! :)

Najlepszy sposób na naukę tworzenia stron internetowych 31 najlepszych stron do nauki technologii webowych 8 kroków do produktywności jako Web Developer
View Comments
  • odpwiadam: PHPSTORM to jest najlepszy ide

  • Jeszcze Sass – do kolorowania składni i vscode-icons dla bocznego explorera. Ew nakładki keybindings jeżeli przechodzimy z innego IDE a chcemy używać znanych skrótów 🙂