Webmaster samouk – 5 porad, które ułatwią Ci start

Początki tworzenia stron bywają trudne. Często nie wiadomo, od czego zacząć i na czym się skupić. Ogrom rzeczy do nauki wydaje się przytłaczający i dużo ludzi rezygnuje już na tym etapie. W tym artykule poznasz 5 porad, które pozwolą Ci na najlepszy start.

1. Wybierz ścieżkę rozwoju.

Wyzwaniem, przed którym staniesz na samym początku nauki tworzenia stron internetowych, będzie wybór ścieżki rozwoju. Od jakiego języka programowania zacząć? Oto kilka z przykładowych kolejności nauki języków:

  • HTML -> CSS -> Javascript -> PHP -> SQL – priorytet na front-end, czyli część strony, którą widzi użytkownik
  • HTML -> CSS -> PHP -> SQL -> Javascript – ta kolejność jest bardziej zrównoważona
  • HTML -> PHP -> SQL -> CSS -> Javascript – priorytet na back-end, czyli „system” strony

Najbardziej popularna jest pierwsza ścieżka. Jest dobra, ponieważ w najkrótszym czasie pozwala tworzyć nowoczesne witryny. Ważne jest, żebyś sztywno trzymał się ustalonej kolejności. Skakanie z języka na język jest jednym z największych błędów popełnianych przez osoby zaczynające naukę programowania – unikaj go.

ścieżki rozwoju

2. Stwórz harmonogram.

Ustal godziny, które poświęcisz na naukę tworzenia stron. Jeśli chcesz, by twój dzień był bardziej elastyczny, to ustal samą ilość godzin. Jeśli tylko masz taką możliwość, to rozłóż naukę na każdy dzień tygodnia. Znacznie przyśpieszy to Twoje postępy.

3. Dołącz do społeczności.

Dołącz do społeczności, która ma taki sam cel jak Ty. Pytaj, wysyłaj kod do oceny i pomagaj innym. Oto kilka stron, które polecam:

społeczność

4. Postaw na praktykę.

Zawsze szukaj okazji do praktycznego wykorzystania wiedzy. Czytając książkę o kodowaniu, staraj się od razu stosować zdobytą wiedzę w praktyce. Postaw sobie za cel wykonanie jakiegoś trudniejszego projektu. Nawet jeśli startując nie będziesz miał całej potrzebnej wiedzy, to nauczysz się w trakcie.

5. Nastaw się na maraton.

Nauka tworzenia stron internetowych (i ogólnie programowania) to maraton, a nie sprint. Nie nauczysz się wszystkiego w miesiąc czy nawet pół roku. Postaraj się traktować to jako zabawę i nie poddawaj się. Patrząc na to za rok, zobaczysz, że było warto.

maraton

Podsumowanie:

Poznałeś 5 porad, które zapewnią Ci najlepszy start.  Są to:

  1. Wybierz ścieżkę rozwoju i trzymaj się jej.
  2. Stwórz harmonogram i go przestrzegaj.
  3. Dołącz do społeczności, która ma taki ma cel jak Ty.
  4. Postaw na praktykę.
  5. Nastaw się na maraton.

Zacznij teraz.

 

Co dodałbyś do tej listy? Napisz w komentarzu 🙂

Spodobał Ci się artykuł? Dzięki naciśnięciu serduszka poniżej będę wiedział jakie treści tworzyć. Dzięki! :)

Najlepszy sposób na naukę tworzenia stron internetowych 6 błędów, które popełniają osoby uczące się tworzenia stron internetowych (2021) Chrome dla webmastera – 13 przydatnych rozszerzeń
View Comments