Preprocesor SASS udostępnia bardzo wiele gotowych funkcji, których możemy użyć w naszych projektach. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
W tym artykule przedstawię Ci 5 funkcji SASS, które działają na kolorach. Pełną listę funkcji wraz z opisem możesz znaleźć tutaj. Przejdźmy do pierwszej funkcji.
Lighten:
.before {
background: #00405d;
}
.after {
background: lighten(#00405d, 20);
}
Klasa .before nadaje kontenerowi tło bez użycia funkcji a .after ten sam kolor tła modyfikuje przy użyciu funkcji lighten. Ta funkcja przyjmuje wartości od 0 do 100. W przykładzie powyżej zastosowane jest 20% rozjaśnienie. Efekt:
Lighten można zastosować do dobrania koloru tekstu, który będzie dobrze kontrastował z ciemnym tłem.
Darken:
.before {
background: #00405d;
}
.after {
background: darken(#00405d, 10);
}
Funkcja darken działa odwrotnie do funkcji lighten – sprawia, że kolor jest ciemniejszy. Przyjmuje wartości od 0 do 100. W przykładzie użyte jest 10% przyciemnienie. Efekt:
Darken można użyć przy dobieraniu koloru tekstu, który będzie dobrze kontrastował z jasnym tłem.
Saturate:
.before {
background: #dd405d;
}
.after {
background: saturate(#dd405d, 30);
}
Saturete zwiększa saturację koloru, czyli jego nasycenie, intensywność. Podobnie jak poprzednie funkcje przyjmuje wartości od 0 do 100. W przykładzie używamy 30% saturacji:
Desaturate:
.before {
background: #ff1e48;
}
.after {
background: desaturate(#ff1e48, 30);
}
Funkcja desaturate działa odwrotnie do desaturate. Również przyjmuje wartości pomiędzy 0 i 100. Zmniejsza intensywność koloru. Efekt:
Adjust_hue:
.before {
background: #00405d;
}
.after {
background: adjust_hue(#00405d, 340);
}
Ta funkcja w pierwszym parametrze przyjmuje kolor a w drugim liczbę stopni z zakresu -360 -> 360. O tą ilość stopni zostanie obrócone koło kolorów (color wheel) począwszy od wskazanego koloru. Efekt:
To już wszystkie funkcje, które chciałem przedstawić w tym artykule. Pełną listę funkcji możesz znaleźć tutaj. Oprócz innych funkcji, które działają na kolorach możesz znaleźć tam również te zmieniające przezroczystość, wykonujące różne operacje na ciągach, liczbach, listach i wiele innych.
Mariusz
Krótko, ale fajnie i na temat. Ja bym proponował, aby kliknięcie w obrazek nie powodowało otwarcie go za pomocą bezpośredniego linku, a jakiś lightbox 🙂
Pozdrawiam!
Bartłomiej Mąkina
Dzięki za radę 🙂 Lightbox został już dodany.
Pozdrawiam 🙂