W tym krótkim wpisie chciałbym dać Ci znać o projekcie, nad którym pracuję od dłuższego czasu. Jest nim platforma e-learningowa dla Web Developerów. To pierwszy w Polsce w pełni usystematyzowany sposób na naukę technologii związanych z tworzeniem stron internetowych.

Dlaczego powstaje taka platforma?

Trzy pytania, które na bieżąco powtarzają się w mojej skrzynce to:

 • od czego zacząć naukę tworzenia stron?
 • jaką technologię opanować jako następną?
 • czy umiem wystarczająco, aby szukać pracy w zawodzie programisty?

Powstająca platforma edukacyjna jest odpowiedzią na te pytania. Korzystając z opracowanych ścieżek rozwoju będziesz zawsze dokładnie wiedzieć od czego zacząć, jaki powinien być kolejny krok i czy posiadasz wystarczające umiejętności do pracy komercyjnej.

Ścieżki rozwoju

Na zdjęciu powyżej możesz zobaczyć wstępny wygląd ścieżki front-endu. Ścieżka składa się z 65 powiązanych ze sobą tematów. Od podstaw HTML, przez preprocesory CSS do frameworków JavaScript.

Taki model pozwala na naukę we właściwej kolejności. Każdy temat został podzielony na zagadnienia. Quizy i zadania praktyczne sprawdzą czy w wystarczającym stopniu opanowałeś technologię. Kolejne tematy pozostaną zablokowane do czasu zaliczenia poprzednich.

szkolenie

Ścieżka back-end działa w identyczny sposób.

Bądź częścią społeczności

Dzięki społecznościowej części platformy będziesz mógł poznać osoby o tych samych zainteresowaniach i na podobnym poziomie nauki. Wymiana informacji i nauka w grupie znacznie przyśpieszy Twój postęp.

profil platforma

Korzystanie z platformy i wszystkie jej funkcje będą darmowe i bez żadnych ograniczeń. Start planowany jest na początek sierpnia. Daj znać w komentarzu, co myślisz o tym projekcie.

Kolejne informacje będą podawane na bieżąco. Uważnie obserwuj blog i stronę na Facebooku 🙂

 • Brudka

  Zarejestrowałem się. 😉
  Ale od razu pewne spostrzeżenia. Panel logowania i wszystko co się na nim dzieje jest potwornie ciężki. Na sprzęcie klasy C2D z integrą wręcz nie wyświetla znaków podczas wpisywania – poprawcie to.
  Mam nadzieję, że cała platform nie będzie tak ciężka jak panel startowy. 😉

 • Małgorzata Agnieszka

  Super, czekam aż zostanie odpalona 😀

 • enemis

  Od pojawienia się newsa codziennie z niecierpliwością zaglądam i czekam na start platformy, już nie mogę się doczekać! Trzymam kciuki bo akumulatorki naładowane do pracy :>

 • Mateusz Flisikowski

  Kiedy można się spodziewać informacji na temat startu ? 🙂

 • Łukasz

  Genialny Pomysł!! Czekam na start! Fajnie jak byłby tam jakieś zaawansowane techniki dotyczące Fronteendu, bo kursów od podstaw jest bardzo dużo:)

 • Kabukimono Dariusz

  Super, juz nie mogę się doczekać 😊

 • ShadowS

  Czekam i trzymam kciuki. Na pewno skorzystam 🙂

 • Ewe Cia

  Super 😉 z niecierpliwością oczekuję na kolejne informacje

 • fotokrakus

  Jestem na tak

 • Marek Grys

  jestem za, jako początkujący frontendowiec przyda się taki projekt i chętnie w nim będę uczestniczył

 • Marcin Górecki

  Oj, nareszcie 😀

 • Marcell

  Czekam , genialny pomysł 😀

 • enk1

  Fantastyczne, może w końcu będą jakieś polskie kursy na poziomie wyższym niż od 0 do bohatera. Powinna być możliwość wsparcia od społeczności – nie tylko finansowej ale też merytorycznej.

 • Damian

  Super pomysł ! Napewno skorzystam, trzymam kciuki 🙂

 • Qba Tarasek

  Bartkek, brawo,brawo, brawo ! Zaznaczam na czerwono w kalendarzu datę „początek sierpnia” 😉
  Trzymam mocno kciuki.

 • Damian Próżyński

  Super nie mogę się doczekać 🙂

 • matly

  czyli tworzysz polskiego free code campa?

  • Bartłomiej Mąkina

   Cel jest taki sam – pomóc osobom, które chcą nauczyć się tworzenia stron. Koncepcja jest jednak całkiem inna.

   Free Code Camp skupia się na samodzielnym tworzeniu wszystkich materiałów szkoleniowych. Ma to swoje plusy, bo cała wiedza dostępna jest w obrębie serwisu. Ma to jednak jeden duży minus – zakres tematyczny na Free Code Camp jest ograniczony. Jest tak dlatego, bo żadna platforma, a tym bardziej w pełni darmowa nie jest w stanie wyprodukować pełnych kursów dla wszystkich bardziej popularnych technologii (języki, frameworki JS/PHP itd.).

   Produkcja takich pełnych szkoleń zajmie bardzo dużo czasu i pod koniec procesu część z nich będzie już nieaktualna (bo frameworki nieustannie się rozwijają). Jest to spory problem i możesz zauważyć, że wydawnictwa takie jak eduweb czy strefakursów robią teraz nowe wersje swoich starszych kursów.

   Tworząc tę platformę przyjmuję inne podejście. Nie oferuje ona żadnych kursów. To narzędzie, które służy przyśpieszeniu nauki poprzez wskazanie drogi, rozbicie wiedzy na łatwiej przyswajalne części, testowanie i mierzenie postępów oraz współpracę/rywalizację społeczności.

   Pod jednym z komenatrzy porównałem ten projekt do frameworka. Myślę o nim jako o szkielecie, na którego podstawie szybciej osiągasz określony cel (w tym przypadku nauka technologii webowych).

 • Guy Diamond

  Chętnie to zobaczę i przetestuję.

 • Maya W-l

  Bartku, super pomysł i trzymam kciuki. 🙂
  Mam jednak pytanie: pisałeś pod którąś z wypowiedzi, że platforma będzie darmowa i bez opcji premium za dopłatą, jak więc zamierzasz w takim razie ją finansować? Pro bono (jako swój projekt hobbystyczny do którego dopłacasz) czy jakimś patronitem? Postawienie takiej platformy raczej kosztuje z jednej strony prawdziwe pieniądze za serwer a z drugiej godziny pracy.
  Pozdrawiam 🙂

  • Bartłomiej Mąkina

   Dzięki! 🙂

   Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby pisać tutaj o dokładnych metodach zarabiania na platformie, ale mogę przyznać, że nie jest to projekt pro bono. Nie przewiduję również zbierania środków przez portale typu patronite.

   Sam model ścieżek jest dość innowacyjny i otwiera sporo możliwości finansowania platformy. Co najważniejsze odbywa się to bez ograniczania funkcjonalności serwisu i nie wpływa na jego jakość (mam tu na myśli banery reklamowe – ich też nie będzie).

   Wiem, że odpowiedź jest dosyć wymijająca i nie do końca odpowiedziałem na Twoje pytanie, ale po starcie platformy wszystko się rozjaśni.

   Pozdrawiam 🙂

   • Maya W-l

    Ok, akceptuję taką odpowiedź, poczekam i się przekonam 😉
    Pytanie wzięło się nie z chęci zaglądania do portfela, ale z czystej ciekawości biznesowej (mgr zarządzania się kłania, a ciekawe case study bywają lepsze niż dobry kryminał 😉 )

 • kontakt@bootcampy.pl

  A czym to się różni od Free Code camp albo polskich platform takich jak Kodilla? Oczywiście oprócz zakresu, który w tamtych jest znacznie większy (React, Node).

  • Bartłomiej Mąkina

   Różnic jest bardzo dużo:

   1. Kodilla oferuje głównie gotowe kursy. Platformie, którą tworzę bliżej jest do modelu frameworka. Dostarczamy narzędzie do mierzenia postępu, potrzebne materiały i sprawdzamy wiedzę.

   2. Platforma jest bardzo mocno nastawiona na funkcje społecznościowe. Wierzę, że przechodzenie przez naukę w grupie daje znacznie lepsze efekty. Dlatego dostępne są grupy przypisane do konkretnych tematów. Oprócz tego funkcjonuje system punktów i odznak co wspiera w użytkownikach ducha rywalizacji.

   3. Zakres tematyczny na Kodilla jest mniejszy.

   4. Szkolenie dla początkujących na kodilla to koszt 4500 zł. Szkolenie zaawansowane 11500 zł. W moim projekcie cała treść i wszystkie funkcje serwisu są dostępne dla użytkowników całkowicie za darmo. Nie ma „opcji premium”, która odblokuje resztę ścieżki. To się nie zmieni.

   To cztery główne różnice, ale mógbym wymienić jeszcze kilkanaście.

   PS: Nie oceniam platform takich jak kodilla i nie piszę co jest lepsze a co gorsze. Niech każdy korzysta z tego co mu odpowiada 🙂

   Pozdrawiam.

   • kontakt@bootcampy.pl

    1. A skąd początkujący ma wiedzieć, czego się uczyć? W działających od paru lat bootcampach (w tym w darmowym Free Code Campie) właśnie o to chodzi, że ktoś Ci mówi czego masz się uczyć, żeby było dobrze, a jak się zatniesz, to mentor Ci pomoże.

    2. We Free Code Camp też jest społeczność.

    3. U Ciebie według opisu „Od podstaw HTML, przez preprocesory CSS do frameworków JavaScript.” Zarówno we Free Code Camp, jak i w Kodilli jest do tego React, Node.js i bazy danych oraz dodatkowo rozszerzone szkolenia z back-endu (w FCC na 1000 godzin nauki, w Kodilli na 500).

    4. Free Code Camp jest też darmowy.

    Kodillę podałem jako przykład polski, bo aż nie wierzę, że nie poznałeś Kodilli, Coders Lab, Infoshare Academy, Kodołamacza i innych polskich firm działających od 1-5 lat. Śledzę rynek nauki programowania od dawna i podpowiem Ci, że wszyscy idą w kierunku długich, płatnych szkoleń z Mentorem, nawet jeśli zaczynali od darmowych (np. CodeCademy).

    • Bartłomiej Mąkina

     1. Wie czego się uczyć, bo udostępniamy „mapę umiejętności” widoczną na pierwszym zdjęciu. Model ścieżki blokuje kolejne kroki do momentu ukończenia poprzednich.

     3. „Od podstaw HTML, przez preprocesory CSS do frameworków JavaScript.” to skrót. Nie ma sensu wymieniać w tym artykule ponad 60 technologii. Gwarantuję, że React i Node również się tam znajdują.

     2., 4. FCC jest bardzo dobry i wielokrotnie go polecałem.

     Twoja wypowiedź sugeruje, że posiadanie płatnego mentora jest niezbędnym czynnikiem w nauce programowania. Większość znanych mi programistów, którzy pracują w zawodzie nigdy nie posiadała takiego mentora. Większość z nich to po prostu samouki.

     Prawdopodobnie i tak Cię nie przekonam, bo reprezentujesz serwis zarabiający na promowaniu wymienionych przez Ciebie firm 😉

 • v01d3tr

  Powodzenia!

 • Comandeer

  Zrób to open source, będzie fajny projekt do rozwoju community w Polsce 😉

 • Kamila Kubik

  Czadowo 🙂

 • Adam Wiśniewski

  Super czekam na więcej informacji 🙂

 • Marcin

  Projekt wydaje się interesujący, jestem ciekaw jak to zostanie wykonane 🙂

 • Kamil Rogala

  świetna myśl Bartek!
  Możesz parę fajnych rzeczy podejrzeć w aplikacji SoloLearn- tam użytkownicy mogą dzielić się swoim kodem, tworzyć pytania do testów sprawdzających wiedzę, rywalizować itp. Testowałem- rywalizacja wciąga i siedziałem tak długo aż wbiłem top1 w PL w jednym tygodniu 🙂

  • Bartłomiej Mąkina

   Dzięki za sugestę! 🙂 Na pewno początkowa wersja platformy będzie zawierać głównie niezbędne funkcjonalności. Jeśli się przyjmie, to z czasem będzie coraz bardziej rozwijana.

 • Mateusz Flisikowski

  trzymam kciuki 🙂 ciekaw jestem efektu !