Chat z Node.js i Socket.io | #3 – Uruchomienie serwera w Heroku

W trzeciej części tworzenia chatu przeniesiemy naszą aplikację z serwera lokalnego na Heroku.

„Przeprowadzkę” rozpoczenimy od bazy danych. Istnieje wiele serwisów oferujących hosting mongoDB. My skorzystamy z Mongolab ponieważ oferują darmową bazę o pojemności 500mb – dla naszego chatu w zupełności wystarczy. Zarejestrować możesz się pod tym linkiem. Po rejestracji, aktywowaniu konta i zalogowaniu możemy utworzyć nową bazę danych kilkając przycisk Create new.

create new db

Następnie ustawiamy naszą bazę:

db ustawieniaNastępnie klikamy Create new MongoDB deployment i tworzymy bazę danych. Kilkamy na naszą bazę i w zakładce Users klikamy Add database user aby dodać użytkownika zarządzającego bazą.

nowy user mongolabKlikamy Create. Po utworzeniu użytkownika przechodzimy do zakładki Collection i tworzymy nowy zbiór – tabelę o nazwie messages.

nowy zbiór

Klikamy Create. Po utworzeniu nowej tabeli zobaczymy takie okno:

kolekcja

Baza danych jest gotowa. Pozostaje nam już tylko połączyć ją z naszą aplikacją. Aby to zrobić musimy dysponować URI naszej bazy. Znajduje się on w widoku bazy:uri

Pierwsza komenda służy do łączenia z bazą danych z poziomu konsoli. Interesuje nas URI znajdujące się poniżej. Możemy teraz przejść do pliku index.js i zmienić jedną linię tą:

mongo.connect('mongodb://127.0.0.1/test', function(err, db){

na tą:

mongo.connect('mongodb://devcorner:jakieshaslo.@ds033744.mongolab.com:33744/chat', function(err, db){

Zmienił się tylko adres bazy. Zwróć uwagę, że w twoim przypadku ten adres będzie wyglądał inaczej w zależności od nazwy i hasła użytkownika (bazy danych, nie całego Mongolab) oraz nazwy bazy. Najlepiej skopiuj adres bezpośrednio z Mongolab. Możemy teraz uruchomić nasz serwer:

cmd 5

Przechodzimy pod adres http://localhost:3000, wpisujemy nazwę użytkownika i wysyłamy przykładową wiadomość. Odświeżamy teraz widok bazy danych w Mongolab:

rekord mongodb

W kolumnie DOCUMENTS wyświetlana jest ilość rekordów w bazie danych. Widzimy a więc wysłana przez nas wiadomość trafiła do bazy danych. Zanim zajmiemy się konfiguracją Heroku upewnijmy się że w pliku index.js znajduje się poniższa linia:

server.listen(process.env.PORT || 3000);

Jest ona kluczowa do działania naszej aplikacji w Heroku. Możemy teraz przejść pod ten adres i zarejestrować się.
heroku rejestracja

Wpisujemy swoje dane, zaznaczamy Node.js i klikamy Create Free Account. Odbieramy maila, aktywujemy konto i ustawiamy hasło.

Teraz musimy pobrać heroku toolbelt. Wchodzimy tutaj i wybieramy odpowiednią dla swojego systemu wersję. Po pobraniu i instalacji otwieramy cmd i przechodzimy do folderu z chatem. Wpisujemy komendę:

git init

git init

Jeśli ta komenda zwraca Ci jakiś błąd – prawdopodobnie nie masz zainstalowanego gita. Instrukcję możesz znaleść tutaj. Wpisujemy kolejną komendę:

git add .

add

Następnie:

git commit -m "commit"

Teraz zalogujemy się do Heroku. Wpiszmy w tym samym oknie komendę:

heroku login

heroku login

Wpisujemy email podany przy rejestracji do Heroku oraz hasło ustawione później. Możemy utworzyć teraz nasz serwer na Heroku. Wpisujemy:

heroku create nazwa-twojej-aplikacji

heroku create

Pamiętaj aby wybrać inną nazwę aplikacji niż ja. Ta jest już zajęta 🙂

Możemy teraz wrzucić pliki na serwer. Wpisujemy:

git push heroku master

heroku push master

Może to chwilę potrwać. Aby otworzyć aplikację możemy albo przepisać/skopiować link podany pod koniec informacji w cmd albo po prostu wpisać komendę:

heroku open

Otworzy się strona informująca nas o błędzie:

app error

Serwer widzi wszystkie pliki ale nie ma pojęcia który z nich ma uruchomić. Podobnie jak wcześniej wpisywaliśmy w konsoli node index.js podobnie teraz musiamy jakoś dać znać serwerowi, który plik ma włączyć. W Heroku odpowiada za to plik o nazwie Procfile (bez rozszerzenia). Zawartość pliku powinna wyglądać następująco:

web: node index.js

Powinien znajdować się on w głównym folderze. Gdy już tam jest musimy go wrzucić na serwer. Wpisujemy we wcześniej otwartym oknie cmd:

git add .

Następnie:

git commit -m "commit"

Następnie:

git push heroku master

Jeśli w plikach pojawiły się jakieś zmiany/pliki zniknęły/pliki zostały dodane to będzie to wprowadzone.

Wpiszmy jeszcze:

heroku ps:scale web=1

I na końcu:

heroku open

Nasz chat jest gotowy do użycia 🙂

Przykład możesz zobaczyć tutaj.

Paczkę możesz pobrać tutaj.

Spodobał Ci się artykuł? Dzięki naciśnięciu serduszka poniżej będę wiedział jakie treści tworzyć. Dzięki! :)

Jak zbudować chatbota dla Messengera w PHP #1 – Przygotowanie serwera Jak zrobić chat Jak zbudować chatbota dla Messengera w PHP #3 – Zaawansowane wiadomości
View Comments
  • Bardzo dobry tutorial. Dzięki wielkie. Jedyny problem już prawie na końcu to nie mogę przesłać plików.
    proszę o pomoc. Poniżej moje wpisy do cmder. Pozdrawiam.
    C:chat (Devcorner-chat@0.0.1)
    λ git push heroku master
    error: src refspec master does not match any.
    error: failed to push some refs to 'https://git.heroku.com/ar-chat.git’

    • Witam. Przesłałem pliki. Utworzyłem procfile i jeszcze raz przeslalem pliki na heroku. Wpisałem ps: scale web=1 i OK. Jednak po wpisaniu heroku open aplikacja sie nie uruchamia. problem jest z „Heroku’s HTTP router serves unstyled HTML with HTTP status code 503 (Service Unavailable). Proszę o pomoc.

  • Świetna seria, dzięki 🙂