W tym zestawieniu poznasz 31 najlepszych stron do nauki technologii webowych. Artykuł jest podzielony na sekcje według technologii, więc bez problemu znajdziesz temat, który Cię interesuje.
HTML i CSS
SoloLearn – HTML Fundamentals
Cena: Darmowy
Kurs HTML Fundamentals od SoloLearn to interaktywny kurs zawierający wbudowany edytor kodu. Dołączone quizy pozwolą Ci sprawdzić zdobytą wiedzę. Ten kurs zgromadził ponad 2 miliony uczestników!
SoloLearn – CSS Fundamentals
Cena: Darmowy
Interaktywny kurs CSS od podstaw. Podobnie jak w kursie HTML znajdziesz tutaj wbudowany edytor i quizy sprawdzające wiedzę.
Khan Academy – Intro to HTML/CSS
Cena: Darmowy
Kurs autorstwa Khan Academy, który łączy wiedzę z zakresu HTML i CSS.
Codecademy – HTML & CSS
Cena: Płatny/darmowa część
Kurs HTML & CSS z wbudowanym edytorem kodu. Taki układ pozwala na szybkie eksperymentowanie z poznanymi elementami.
Udemy – Learn HTML5 Programming From Scratch
Cena: Darmowy
Ponad 10 godzin materiału video wprowadzającego do HTML5.
Microsoft – HTML5 & CSS3 Fundamentals
Cena: Darmowy
Videotutorial autorstwa Microsoft Virtual Academy wprowadzający do HTML5 i CSS3.
Dash
Cena: Darmowy
Kurs frontend (HTML + CSS + JS) z wbudowanym edytorem kodu.
Treehouse – Learn HTML
Cena: Płatny/darmowy okres próbny
W serwisie Treehouse znajdziesz mnóstwo videokursów omawiających HTML.
Treehouse – Learn CSS
Cena: Płatny/darmowy okres próbny
Ścieżka rozwoju skupiająca się na tematyce CSS.
Semantyczny blog w HTML5
Cena: Darmowy
Kurs autorstwa Tomasza Jakuta. Pokazuje dobre praktyki HTML5.
PHP
SoloLearn – PHP Tutorial
Cena: Darmowy
Kurs PHP dla początkujących. Podział na logiczne sekcje znacznie ułatwia naukę.
Codecademy – PHP
Cena: Płatny/darmowa część
Kurs PHP z wbudowanym edytorem kodu.
SitePoint – PHP
Cena: Darmowy
W sekcji PHP na blogu SitePoint znajdziesz dużo wartościowych materiałów (głównie dla bardziej zaawansowanych Web Developerów).
Udemy – Beginner PHP and MySQL Tutorial
Cena: Darmowy
10.5 godziny kursu PHP i MySQL.
Learn PHP
Cena: Darmowy
Krótki kurs PHP dla początkujących z możliwością testowania kodu w przeglądarce.
Laravel
Laracasts – Laravel 5 Fundamentals
Cena: Darmowy
Darmowy videokurs Laravel 5 od podstaw.
Scotch.io – Laravel
Cena: Darmowy
Dużo praktycznych artykułów na temat Laravel.
Javascript
SoloLearn – JavaScript Tutorial
Cena: Darmowy
Rozbudowany i interaktywny kurs Javascript dla początkujących.
#Javascript30
Cena: Darmowy
Wykonaj 30 projektów w 30 dni z 30 poradnikami. Bez frameworków i bibliotek.
Khan Academy – Intro to JS
Cena: Darmowy
Wprowadzenie do JavaScript od Khan Academy.
Treehouse – Learn JavaScript
Cena: Płatny
Videokursy JavaScript od Treehouse.
ReactJS
Na Frontendzie
Cena: Darmowy
Polski blog piszący głównie na tematy związane z Javascript.
Codecademy – Learn ReactJS
Cena: Płatny/darmowa część
Interaktywny kurs ReactJS od Codecademy.
Scotch.io – React
Cena: Darmowy
Dużo praktycznych artykułów na temat ReactJS.
AngularJS
AngularJS For Beginners
Cena: Darmowy
Videotutorial AngularJS dla początkujących.
Learn Angular
Cena: Darmowy
Interaktywny kurs AngularJS.
Scotch.io – Angular
Cena: Darmowy
Dużo praktycznych artykułów na temat AngularJS.
Node.js
NodeSchool
Cena: Darmowy
NodeSchool zajmuje się organizacją darmowych warsztatów Node.js. Oprócz tego znajdziesz tam podstawy tej technologii.
jQuery
30 Days to Learn jQuery
Cena: Darmowy
8 godzinny videotutorial omawiający najważniejsze rzeczy w jQuery.
Try jQuery
Cena: Darmowy
Interaktywny kurs jQuery. 14 filmów, 71 wyzwań i 6 odznak.
Git
Udemy – Git Started with GitHub
Podstawy systemu kontroli wersji Git (z GitHub).
Dodałbyś coś do tej listy? Napisz w komentarzu 🙂
Rewelacyjny spis. Sam korzystam z kilku stron internetowych lub aplikacji. Tak naprawdę wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Gorzej z konsekwencją…
Cześć
Chciałbym trochę odświeżyć listę polecanych kursów i opisać moje doświadczenie z CodeBerry.
Jest to kurs https://codeberryschool.com/pl na którym od podstaw uczymy się pisania stron www. Zaczynamy od wprowadzenia w tajniki html oraz CSS. Wraz z poznawaniem kolejnych zagadnień, trików przerabiamy materiał praktyczny (od prostych zabaw do nowoczesnych stron www). Kurs jest bardzo szczegółowy, naładowany cennymi wskazówkami w takim stopniu, że przy tworzeniu kolejnego projektu muszę się cofać do materiału, który wcześniej przerabiałem (być może to kwestia nieogaru materiału z mojej strony :)). Muszę dodać, że pracujemy w JSBin (podgląd na żywo i w przeglądarce), używamy GITHuba (od podstaw do wrzucania naszego repo), jest bootstrap, javascript oraz node.js (do trzech ostatnich jeszcze nie doszedłem 🙁 ). Muszę wspomnieć o Slacku, na którym możemy uzyskać pomoc, bądź porozmawiać z innymi uczestnikami kursu. Sam kurs jest po polsku 🙂 ale ma odwołania do anglojęzycznych stron (jak ktoś lubi się douczać). Kurs jest w pierwszej części bezpłatny potem płacimy miesięcznie (bez zobowiązań oraz z gwarancją zwrotu kasy w przypadku niepolubienia 🙂 kursu). Można wbić na jakąś promo i wtedy dostajemy miesiąc za pól darmo. Ja jestem zadowolony – dlatego mogę ten kurs polecić ze spokojnym sumieniem.
Ja na eduwebie robilem kurs z HTML i CSS, najważniejsze to po kursie wykorzystywac wiedze w praktyce, mozna sobie utrwalic wszystko. Duzo pracowalem sam w domu, na obecna chwile jestem stazysta w jednej z firm i ciagle sie ucze. Mam nadzieje, ze mnie zatrudnia po stazu, bede sie staral.
Jeśli chodzi o Laravel też stworzyłem po polsku obszerny kurs Laravel na wersji 5.5 wykorzystując dotychczasowe moje doświadczenia w branży (dwie wersje aplikacji web + mobile na telefony). Długi 34h 🙂
https://courses.netprogs.pl/kurs-laravel-z-aplikacja-hybrydowa
Brakuje freecodecamp bardzo duży kurs, wiele zadań wymuszających myślenie
Dokładnie to samo zauważyłem, poniekąd się zdziwiłem, że nie ma freeCodeCamp. Dwa lata po Twoim komentarzu nadal nie ma tego kursu. Także Bartku proszę o kilka słów podsumowania ww. kursu. Co uważasz na temat freeCodeCamp? Życzę miłego dnia.
Dobre zestawienie. Ze swojej strony dodam jeszcze kilka kursów na https://kursownik.pl/.
Oprócz tego na Udemy ze swojej strony polecam przekrojowy, ale baaaardzo bogaty i bardzo obszerny kurs https://www.udemy.com/the-complete-web-developer-course-2/learn/v4/overview
Natomiast chciałbym Was zapytać o kursy o jeden krok dalej. Liczba kursów front-endowych oferowanych na codecademy, udemy, coursera, strefakursow, edX czy khan academy jest przeogromna, ale po zrobieniu kilkunastu z nich zauważam, że wszystkie kursy mielą bardzo podstawowe podstawy. W przypadku JSa jest to wprowadzenie do zmiennych, klas, obiektów, funckcji, metod i tyle. To wszystko powtarza się w każdym kursie.
Natomiast trudno jest znaleźć kurs, który pozwoli rozwinąć się dalej – wszak istnieje przepaść pomiędzy osobą, która opanowała wszystkie kursy podstawowe, a osobą która może już rozglądać się za pracą jako Junior Front-End Developer, prawda? 🙂
Znam osoby, które uczą się webdevu od kilku lat i nadal nie są gotowe na stanowisko juniora. Znam też takie, które po 6 miesiącach zaczynały pracę w zawodzie. Podstawowa różnica między tymi osobami to praktyka.
Zdecydowanie zbyt wiele osób robi dziesiątki kursów i nigdy nie wykorzystuje tej wiedzy w praktyce (tworzenie stron z szablonów, własne projekty). Podstawowa wiedza, którą można wyciągnąć z kilku kursów wystarczy, żeby wystartować z praktycznymi projektami.
90% czasu powinno być spędzane na praktyce, 10% na przerabianiu kursów. Niestety najczęściej spotykam osoby, które robią na odwrót. W ten sposób nawet po kilku latach nic z tego nie będzie 😉
@devcorner:disqus fakt – to jest rada powtarzająca się praktycznie wszędzie. Korzystając z rozsądnych rad ograniczyłem też ilość technologii, które chciałbym liznąć. To kolejny błąd podstawowy: zrobię podstawy php, html, css, js, ruby, pythona… i efekt jest taki ze robiac ostatni z kursow po pierwszym nie ma sladu w pamieci.
Z tego tez powodu ograniczylem sie do html/css/js/jq i Reacta.
Osobiście dla mnie problemem jest raczej nie tyle wiedza co brak pomysłów na projekty ograniczające się do front-endu. Mogę robić przykładowe strony z jakąś podstawową funkcjonalnością, ale czy o to chodzi – wciąż nie mam pewności.
Od ponad 2 lat prowadzę własny serwis astronomiczny (www.pulskosmosu.pl) ale skoro to oparte na wordpressie to tak naprawdę jest zabawka – a instalowanie wtyczek, tudzież personalizacja cssu czy szablonów to jednak nie umiejętności, które przekonają potencjalnego pracodawcę do zainwestowania w takiego lamera, prawda? 🙂
Dobra decyzja z ograniczeniem technologii.
„Osobiście dla mnie problemem jest raczej nie tyle wiedza co brak pomysłów na projekty ograniczające się do front-endu.”
Skupiłbym się tutaj na pisaniu stron opartych o bardziej „nowoczesne” szablony. Link: https://dcrazed.com/free-photoshop-psd-website-templates/
Takich onepage powinieneś robić kilka w tygodniu (lub nawet jeden dziennie), aż poczujesz się w tym komfortowo. Większość licencji tych szablonów pozwala na umieszczenie ich w portfolio. To jest duży plus dla pracodawcy, bo wie dokładnie na jakim poziomie jesteś.
Czy kodowanie takiej ilości szablonów jest nudne? Tak.
Czy jest to najszybszy sposób na dojście do junior front-enda? Moim zdaniem, tak.
Wybór należy do Ciebie 🙂
Mówisz o takich na jakich mam własną stronę Kosarzycki.pl? Czy kodowanie na szablonach nie jest drogą na skróty? Zawsze myślałem że taki Frontendowiec różni się tym od amatora że jedzie w czystym kodzie i Sam pisze szablony.
Mam na myśli same projekty graficzne (np. w formacie .psd). Nie chodzi mi tutaj o gotowy kod, tylko o sam design strony (to co podesłałem w linku).
I to jest konkretna rada. Dzięki. Mówisz kilka tygodniowo? Będzie kilka tygodniowo. 😉
Pozdro
Powodzenia! Daj znać za jakiś czas na kontakt@devcorner.pl jak Ci idzie. Może coś jeszcze będę w stanie doradzić 😉
Fantastycznie. Z pewnością się odezwę. Będąc osobą spoza świata IT błądzę trochę po omacku próbując przebić się do niego. 😉
Kurza twarz, dobry pomysł z tymi kilkoma w tygodniu.
trzeba spiąć poślady i dawać 🙂