10 języków programowania z najwyższymi zarobkami w 2017 roku

Jaki język programowania będzie najbardziej popularny w 2017 roku? Które umiejętności okażą się najlepiej płatne? Jakich kompetencji będą szukać firmy i instytucje wśród kandydatów na stanowiska w sektorze IT?

Sprawdzimy, znajomość jakich języków programowania okaże się najbardziej opłacalna w USA w bieżącym roku. Przyjrzymy się Stanom Zjednoczonym, gdyż to tam rynek nowych technologii rozwija się najprężniej. To w Dolinie Krzemowej powstają trendy, które mają wpływ na resztę świata. Jest to również rynek najlepiej zbadany i cieszący się zainteresowaniem zarówno dużych firm jak i wyspecjalizowanych pracowników branży IT.

Świat bardzo szybko się zmienia. Jedne technologie zastępowane są kolejnymi. Niektóre narzędzia wspierane są przez duże korporacje, dzięki czemu cały czas się rozwijają. Inne odchodzą w niebyt, gdy okazują się mniej wydajne, szybkie i potrzebne. Stworzenie rankingu najlepiej opłacanych języków programowania nie polega na tym, by napisać, że PHP jest lepszy od Matlaba, a JavaScript od Pythona. Narzędzia najbardziej popularne wśród samych developerów mogą różnić się od tych, których oczekuje od nich rynek pracy. Wyższe uczelnie techniczne zawsze bardzo wspierały takie języki jak Java, C++ czy Matlab. Absolwenci kierunków informatycznych mieli zwykle bardzo wysoki poziom umiejętności programowania w nich. To jednak rynek zadecyduje, czy są to kompetencje potrzebne i pożądane.

Języki programowania – ile ich w ogóle istnieje?

Nie znamy ostatecznej i pełnej listy wszystkich obecnie istniejących języków programowania. Mało tego, nie uważamy, by stworzenie takiego kompletnego spisu było w ogóle sensowne. Według niektórych źródeł mówić możemy np. o 256 językach programowania. Autor wspomnianego opracowania korzystał z danych dostępnych na GitHub i TIOBE. Nie jest to jednak pełna lista, a raczej tylko ranking tych najbardziej znanych języków. Z kolei na innej stronie (http://www.99-bottles-of-beer.net/) możemy zapoznać się z listą 1500 języków, w których napisany został tekst piosenki “99 bottles of beer” (angielska piosenka śpiewana podczas długich podróży w celu “zabicia czasu”). Większość z nich jednak została stworzona dla zabawy i nie jest przez nikogo używana.

Obie listy potraktować zatem należy jako ciekawostkę i sprawdzenie, o których z wymienionych języków słyszeliśmy, a o których nie mamy zielonego pojęcia.

W przygotowanym przez nas rankingu 10 najlepiej płatnych języków programowania w 2017 roku skupiamy się wyłącznie na językach popularnych, używanych i cały czas rozwijanych.

GitHub raz na rok publikuje ranking popularności narzędzi wykorzystywanych do pracy przez swoich użytkowników. W 2016 roku zanotował on ponad 19 milionów aktywnych repozytoriów oraz prawie 6 milionów aktywnych użytkowników. W oficjalnym raporcie znajdziemy takie informacje, jak najczęściej używane licencje open source (MIT, Apache-2.0 i GNU General Public License v3.0) czy najpopularniejszy język programowania (JavaScript, Java, Python i Ruby).

wykres 1 github

TIOBE z kolei to holenderska firma, która zajmuje się śledzeniem i oceną jakości oprogramowania. Sprawdzają, czy konkretne systemy informatyczne powstają według powszechnie stosowanych i akceptowanych standardów charakterystycznych dla danego języka. TIOBE prowadzi ranking języków programowania najczęściej wyszukiwanych w przeglądarkach internetowych. W styczniu 2017 r. zwyciężyła Java, za nią plasuje się C, dalej C++, Python i Visual Basic. Analitycy wskazują na znaczny spadek popularności C (począwszy od listopada 2015 r.). Związane to może być z faktem, że C nie jest pierwszym językiem, jaki przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o stworzeniu nowej aplikacji mobilnej czy strony internetowej. Powodem obniżenia jego popularności jest zapewne też to, że nie rozwija się szczególnie mocno oraz nie ma żadnej dużej firmy, która by go promowała.

wykres 2 tiobe

Które języki programowania będą najlepiej płatne w 2017 r.?

Przygotowując ranking 10 języków programowania  z najwyższymi zarobkami w 2017 roku wzięliśmy pod uwagę wszystkie znane nam zestawienia najbardziej popularnych narzędzi wykorzystywanych przez developerów, jak również zestawienia płac, jakie realnie występowały w latach poprzednich na rynku amerykańskim – mówi Paweł Kwiatkowski, współtwórca platformy rekrutacyjnej dla specjalistów IT, challengerocket.com.

W USA ponad 6 milionów ludzi jest zatrudnionych w firmach technologicznych. W samym 2015 r. pojawiło się 200.000 ofert pracy w tym sektorze. Osoby, które wyspecjalizowały się w jakiejś wąskiej dziedzinie z pewnością mają dużą szansę na znalezienie bardzo dobrze płatnej posady. W przypadku kompetencji bardziej powszechnych i częściej występujących – pensje programistów kształtowały się na nieco mniejszym poziomie niż wynagrodzenie specjalistów zorientowanych na któryś z rzadszych języków programowania.

Ranking języków programowania z najwyższymi zarobkami w 2017

10. SQL

sql

Ten opracowany w latach 60. w firmie IBM strukturalny język zapytań, pojawia się w ok. 13% ogłoszeń o pracę w serwisie paysa.com jako jedno z wymagań dla potencjalnych pracowników na stanowiska IT. Jest to język do zadań specjalnych używany obecnie do zarządzania informacjami w takich bazach danych jak Oracle, noSQL czy Microsoft SQL.

Pod koniec 2016 roku średnia pensja SQL Developerów w USA wynosiła 71,227 $ rocznie. Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania w/w baz danych w wielu firmach, organizacjach i instytucjach eksperci przewidują, że w 2017 roku specjaliści wykorzystujący ten język w swojej pracy mogą liczyć na wynagrodzenie nawet rzędu 80,000 $.

9. C#

cs

Język C Sharp stał się popularny dzięki programistom wykorzystującym narzędzia Microsoft, w której to firmie został zresztą stworzony ponad 15 lat temu. C# znany jest ze swojej prostoty i szerokiego zastosowania. Według Quartz Media (portal badający trendy rynku technologicznego) średnia pensja dla specjalisty biegłego w tym języku obiektowym wynosić będzie 89,000$.

8. JavaScript

javascript

JavaScript jest językiem bardzo popularnym i uchodzącym za łatwy do nauczenia się. Programiści z jego znajomością będą nadal mocno poszukiwani na rynku, gdyż jest na niego nieustanne zapotrzebowanie w wielu firmach. Senior JavaScript Developer, wg. przewidywań analityków rynku pracy i wynagrodzeń, będzie mógł liczyć na średnią pensję w wysokości 92,000 $ (w roku poprzednim wahała się ona w granicach 90,000 $).

7. R

r

Język R (GNU S) wykorzystywany jest najczęściej w zaawansowanych obliczeniach statystycznych. Amerykański portal z ogłoszeniami o pracę mający jeden z najwyższych wskaźników odwiedzalności (indeed.co.in), dostępny w 50 krajach w 28 językach, przeprowadził badanie, w którym policzył ilość występowania nazwy danego języka programowania w dostępnych ogłoszeniach. Jednym z największych zaskoczeń był właśnie język R, który pojawił się aż 11 596 razy! Dla przykładu: Java pojawiła się 38 017 razy, a Shell zaistniał w 4 913 ogłoszeniach.

W styczniu 2017 średnia pensja programisty pracującego w języku R wynosiła 8,250 $, co w skali rocznej daje nam wynagrodzenie rzędu 99,000 $. Ze względu na stosunkowo wąską specjalizację pracownik z bardzo dobrą znajomością R oraz przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem może liczyć na utrzymanie się tych stawek.

6. C

c

C jest podstawą do wielu innych języków programowania i nawet jeśli wśród samych programistów toczą się spory, czy jest on nadal potrzebny, firmy zdają się wciąż widzieć w nim potencjał. Dla wielu osób język C jest podstawą współczesnej informatyki i pozostaje niezwykle użyteczny. Jest językiem powszechnym, a programiści biegle się nim posługujący cały czas mogą liczyć na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Według specjalistów z serwisu www.business2community.com zarobki C developerów zaczynać się będą od 60-80,000$. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie tym językiem, specjaliści z branży HR donoszą, że jest całkiem spora szansa na to, iż w 2017 roku przekroczą one stawkę 100,000 $ rocznie.

5. Perl

perl

Popularny język skryptowy, używany również do programowania graficznego, administracji systemów, a nawet do tworzenia aplikacji finansowych. Można go wykorzystać w wielu różnorodnych projektach. Znajomość języka Perl już w 2014 roku warta była (jak podaje Business Insider) 82,513 $, a od tego czasu z pewnością wiele się zmieniło. W 2017 roku, ze względu na stałą tendencję wzrostu zarobków w sektorze IT, wynagrodzenie zależeć będzie od konkretnego zastosowania, ale specjalista w tym języku zarobi nie mniej niż 100,000 $.

4. C++

cpp

Jeśli ktoś chce się mianować profesjonalnym developerem, z pewnością musi znać ten język. C++ najbardziej znany jest jako wydajny i elastyczny język wykorzystywany do tworzenia dużych systemów takich jak aplikacje desktopowe czy platformy serwerowe. Bardzo popularny i niezawodny. Uznawany jest za jedno z najlepszych rozwiązań przy tworzeniu aplikacji przetwarzających muzykę i film. Powstała nawet bardzo obszerna lista stron i narzędzi powstałych w oparciu o C++. Warto się z nią zapoznać.

Znajomość C++ pojawia się jako jedno z głównych wymagań w 7% wszystkich ofert pracy publikowanych w serwisie paysa.com. Analitycy finansowi przewidują, że zarobki w tej specjalizacji osiągną pułap przynajmniej 102,000 $ rocznie.

3. Python

python

Wszechstronny i czytelny język, używany przez dużych graczy w branży technologicznej (Google, NASA). Jako że już w 2016 roku programista ze znajomością Pythona mógł zarobić nawet 100,000 $. przewidujemy, że roczna pensja Senior Python Developera będzie oscylowała wokół kwoty 105,000 $ i wyższej. Wynika to w dużej mierze z popularności tego języka oraz z jego częstego pojawiania się na listach wymagań w postępowaniach rekrutacyjnych.

Według rankingu TIOBE Python znajduje się na 5 miejscu pod względem ilości zapytań w najważniejszych wyszukiwarkach internetowych, w związku z czym analitycy zakładają, że jego popularność nadal będzie rosła, gdyż w ciągu ostatnich 5 lat miał on największy wskaźnik wzrostu w tym aspekcie (dokładnie 6,8%, dla przykładu PHP ma -5,0%).

2. Objective-C

objective c

Główny język używany przez programistów Apple w pracy nad O SX i iOS. Między innymi ze względu na tę hermetyczność Objective-C będzie jednym z tych języków programowania, które przyniosą developerom w USA największe zyski w 2017 roku. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o języku Swift, który jest stosunkowo nową alternatywą dla języka Objective-C. Zdobył on popularność jako główny język Cocoa i Cocoa Touch, a popyt na niego rośnie.

Związek z Apple z pewnością w krótkim czasie może zapewnić specjalistom w nim pracującym sześciocyfrową pensję. Przewidujemy jednak, że nie nastąpi to jeszcze w 2017 roku. W cenie pozostanie właśnie Objective-C, który od 1983 roku ma w Apple bardzo mocną pozycję. Analitycy przewidują, że średnia pensja dla specjalistów tego języka wyniesie od 108,00 do 112,000 $.

1.Java

java

Zgodnie z hasłem WORA (Write Once, Run Anywhere) Java stała się niemalże wszechobecnym językiem, który można uruchomić na praktycznie każdej platformie. Oznacza to, że developerzy biegle się nią posługujący mogą liczyć na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy. Senior Java Developer ma realną szansę na pensję w granicach 74,000 – 130,000 $, przy czym bliżej tej górnej stawki w 2017 roku może znaleźć się aż 90% wszystkich programistów specjalizujących się w tym języku.

Warto dodać, że rekrutacja pracowników z kilkuletnim doświadczeniem w programowaniu w Javie, coraz częściej odbywa się również podczas organizowanych przez firmy hackathonów.

wykres 3 challengerocket

Płace programistów w Polsce

A jak sytuacja wygląda w Polsce? Według serwisu www.wynagrodzenia.pl najlepiej wynagradzani programiści to programiści Java/JEE/J2EE. 25% z nich zarabia więcej niż 6231 PLN brutto, tyle samo tj. 25% zarabia mniej niż 4200 PLN brutto. Najniższe wynagrodzenie w tej branży to na naszym rynku płaca programisty .NET, wśród których 25% zarabia więcej niż 4800 PLN brutto, a 25% mniej niż 3500 PLN brutto. Programista PHP z kolei, jeśli jest w grupie 25% zarabiających najlepiej, otrzyma 5805 PLN brutto, a jeśli w grupie 25% zarabiających najmniej dostanie 3492 PLN brutto.

Pensje te zależne są oczywiście od regionu, ilości lat doświadczenia oraz specyficznych kwalifikacji i umiejętności. Wg. analityków z firmy HAYS Poland najlepsi specjaliści z branży IT i telekomunikacyjnej w roku 2017 będą mogli liczyć na zarobki wyższe o 5-10% względem roku minionego. Rosnąca konkurencja o najlepszych pracowników sprawia, że min. 73% ankietowanych pracodawców deklaruje, iż w 2017 roku planuje zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników z wysokimi kompetencjami technicznymi oraz cyfrowymi.

 

Artykuł powstał we współpracy z ChallengeRocket.com. Zajmują się organizacją hackathonów oraz publikacją aktualnych konkursów programistycznych z kraju i ze świata. Są przy tym w pełni darmowi dla użytkowników, więc zdecydowanie warto sprawdzić.

Spodobał Ci się artykuł? Dzięki naciśnięciu serduszka poniżej będę wiedział jakie treści tworzyć. Dzięki! :)

Świąteczny konkurs Devcorner – wygraj książkę [ZAKOŃCZONY] 49 narzędzi Webmastera – odbierz darmowego ebooka! Nowy rok, nowy Devcorner
View Comments
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.