close
recenzja-kursu-react

ReactJS to biblioteka Javascript, które całkowicie zmienia zasady gry. Wprowadza szereg funkcjonalności, które pozwalają na tworzenie szybkich i stabilnych aplikacji. W tym artykule recenzuje kurs ReactJS autorstwa Eduweb. Sprawdź czego nauczysz się z tym kursem i czy warto go kupić.

Czym jest ReactJS?

React jest biblioteką służącą do tworzenia dynamicznego interfejsu użytkownika. Jej głównym zadaniem jest wyświetlenie i dynamiczna aktualizacja strony. Budowa aplikacji w ReactJS jest niezwykle prosta i przejrzysta dzięki zastosowaniu komponentów. Zajmują się one odbieraniem danych z serwera i generowaniem UI.

Olbrzymią zaletą tej biblioteki jest aktualizowanie DOM za nas. W praktyce oznacza to, że nie musimy aktualizować elementów indywidualnie. React znajdzie zmienione elementy i zrobi to za nas. Znacznie ogranicza to ilość błędów i pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu.

reactjs pipe
Źródło: codementor.io

Kto korzysta z ReactJS?

Z ReactJS korzysta bardzo dużo znanych stron i aplikacji takich jak:

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • Uber
 • Yahoo!
 • Netflix

Biblioteka jest bardzo ceniona nie tylko ze względu na jakość kodu. React przede wszystkim poprawia stabilność aplikacji. Facebook przez długi czas miał problem z aktualizacją notyfikacji po otrzymaniu wiadomości na chacie. ReactJS rozwiązał ten problem dzięki wspomnianej aktualizacji UI.

Recenzja kursu ReactJS od Eduweb

Kurs ReactJS to jeden z najnowszych kursów autorstwa Eduweb. Całość została przedstawiona na praktycznym przykładzie tworzenia dynamicznej strony internetowej. Kurs został podzielony na 10 części, w których kolejno omawiane są poszczególne zagadnienia ReactJS.

1. Podstawowa konfiguracja

W tej części autor pokazuje podstawową konfigurację edytora Sublime Text 3. Dowiadujemy się też jak instalować w nim pakiety i skonfigurować serwer Node.js. Dużym plusem w tej części jest zdobycie umiejętności przydatnych również poza samym Reactem. Konfiguracja serwera, uruchamianie go z poziomu wiersza poleceń i instalacja pakietów to umiejętności przydatne dla każdego Webmastera.

2. DOM i ReactDOM

Po wstępnych przygotowaniach autor przechodzi do podstaw ReactJS. Poznajemy tutaj podstawowe pojęcia takie jak:

 • ReactDOM
 • dodawanie atrybutów i klas do elementów
 • dynamiczne style, animacje, treść i ukrywanie elementów w zależności od rodzaju danych

Ta część stanowi solidną podstawę pod kolejną, którą jest…

3. System szablonów JSX

W tym dziale poznajemy zastosowanie biblioteki Babel. Pozwala na szybkie tworzenie struktury strony, zachowując jednocześnie korzyści płynące z ReactJS. Dzięki zastosowaniu instrukcji warunkowych możemy na przykład wyświetlać i ukrywać informację o promocji.

4. Podstawy EcmaScript6

Ten dział tłumaczy podstawy EcmaScript6, czyli nowego standardu, który pojawił się w 2015 roku. ES6 dodaje narzędzia i składnie, które przyśpieszają wiele powtarzalnych zadań w Javascript. Autor wprowadza nas do najważniejszych pojęć ze standardu EcmaScript6 takich jak zasięg zmiennych czy funkcje lambda.

ecmascript6
Źródło: codecondo.com

5. Komponenty

W kolejnym dziale autor uczy zastosowania komponentów. Na końcu działu znajduje się praktyczny przykład aplikacji, którą można utworzyć korzystając ze zdobytej do tego momentu wiedzy.

komponent

6. Tworzenie interaktywnego UI

Ten dział stawia nacisk na praktyczne przykłady. Dowiadujemy się tutaj między innymi jak tworzyć system oceniania, nawigację i zdarzenie przeciągnij-upuść.

rating

7. Dynamiczny formularz z podpowiedziami

Kolejny dział nastawiony na praktyczne przykłady. Tym razem autor pokazuje jak utworzyć wyszukiwarkę z podpowiedziami.

wyszukiwarka

8. Rozszerzenie funkcjonalności React

W tej sekcji kursu autor pokazuje szereg narzędzi, które znacznie upraszczają i automatyzują wiele powtarzalnych czynności. Spora część tego działu jest przeznaczona na pokazanie dobrych praktyk pracy z Reactem.

9. React Router

W tym dziale autor pokazuje jak wykonać routing, który pozwala na dynamiczne przełączanie komponentów ze zmieniającym się adresem strony. Ten dział zamyka również tworzenie przykładowej aplikacji.

routing

10.  Architektura danych

Ostatni i najdłuższy dział poświęcony jest architekturze danych. Poznajemy tutaj drugą warstwę aplikacji – warstwę danych. Autor pokazuje jak asynchronicznie zapisywać i ładować dane z serwera. Przedstawiona jest również biblioteka Redux. Na zakończenie poznajemy tzw. Time-Travel, który pozwala na podgląd aplikacji w różnych stanach.

time travel

Plusy kursu ReactJS

 • praktyczne przykłady
 • kurs przydatny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych
 • dobre praktyki pracy z ReactJS
 • wprowadzenie do EcmaScript6
 • świetnie zorganizowane materiały do kursu

Minusy kursu ReactJS

 • kurs jest według mnie zbyt rozciągnięty i bardziej zaawansowane osoby mogą miejscami się nudzić

Ocena kursu

Kurs oceniam na 8.5/10. Materiał wytłumaczony jest w przystępny sposób i nawet osoba początkująca w Javascript nie powinna mieć problemu ze zrozumieniem. Niektóre lekcje są zbyt rozciągnięte, przez co bardziej zaawansowani użytkownicy mogą się nudzić. Z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim poznanie ReactJS, bo oferuje całkiem inne podejście do budowy stron i aplikacji internetowych.

Dla kogo jest ten kurs?

Z kursu najbardziej skorzystają osoby, które pracują lub chcą pracować z technologiami Front-End (HTML, CSS, Javascript). Kurs tłumaczy wszystko krok po kroku, więc nawet początkujący Webmaster nie powinien mieć problemu z jego ukończeniem. Zaawansowany Webdeveloper również skorzysta ze znajomości zupełnie nowego podejścia do tworzenia aplikacji.

Jak kupić kurs taniej?

Kurs „ReactJS w Praktyce” możesz kupić 10% taniej wpisując kod DEVCORNER  w koszyku zaznaczając punkt „Chcę zrealizować Kartę Podarunkową„. Kod jest ważny przez najbliższy tydzień (do 22.11).

 

Tags : kursreactjs