close
8-krokow-do-produktywnosci

Znacz to uczucie, gdy pracujesz cały dzień i wieczorem widzisz, że tak naprawdę zrobiłeś niewiele? Dzisiejszy świat jest pełny dystrakcji i coraz trudniej jest nam się skupić na zadaniu. W tym artykule poznasz 8 kroków, dzięki którym pozostaniesz skupionym na projekcie i zrobisz więcej.

1. Korzystaj z list to do

Jeśli z tego całego artykułu miałbyś wynieść tylko jedną rzecz, to niech to będzie korzystanie z list to do (zadania do zrobienia). Jest to prawdopodobnie najważniejszy nawyk, jaki wyrobiłem sobie w pracy. Bez jasnego planu zadań nigdy nie będziesz produktywny. Jak ułożyć taką listę?

Znajdź wieczorem około 10 minut. Usiądź i zapisz na liście wszystkie zadania na kolejny dzień. Duże zadania rozbij na mniejsze kroki. Następnie ustaw je w kolejności według priorytetu. Najważniejsze zadania wykonuj jako pierwsze. Gdzie zrobić listę?

Na początku korzystałem z prostego notatnika. Od dłuższego czasu korzystam z Wunderlist. Mają wersję desktopową i mobilną. Można dodawać zadania do folderów i ustalać priorytet.

to do

2. Ustal limit czasowy

Do każdego zadania przypisz limit czasowy. Wykonanie projektu często zabierze Ci dokładnie tyle czasu, ile na niego przeznaczysz. Dlatego ustal możliwie krótki czas na wykonanie zadania. Na początku możesz nie mieć wyczucia, ale z czasem będziesz wiedział, ile czasu potrzebujesz.

limit czasowy

3. Odetnij rozproszenia

Wyloguj się z portali społecznościowych i zamknij YouTube (bardzo ważne). Wycisz telefon i odłóż go daleko od stanowiska. Postaraj się, by nikt Ci nie przeszkadzał. Nie pozwól sobie nawet na kilku minutowe zerknięcie na Facebooka czy Youtube. Te strony są zaprojektowane, by nie dać Ci odejść 🙂

odetnij rozproszenia

4. Zamykaj niepotrzebne okna i foldery

Jeśli pracujesz nad stroną, to często będziesz miał otwarty edytor kodu z kilkoma plikami, kilkanaście okien w przeglądarce (podgląd strony, dokumentacje, poradniki itd.) i często jeszcze Photoshop. Po jakimś czasie ilość okien staje się przytłaczająca i coraz więcej czasu tracisz na szukaniu potrzebnych rzeczy.

Postaraj się na bieżąco zamykać niepotrzebne okna, foldery i pliki.

tworzenie stron

5. Utrzymuj porządek w folderach

Twórz folder dla każdego projektu i umieszczaj w nim wszystkie powiązane pliki. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który musiałbyś poświęcić na szukanie potrzebnych materiałów.

html css javascript

6. Na bieżąco testuj stronę

Przy każdej zmianie testuj stronę i zapisuj ewentualne błędy. Może wydać Ci się to marnotrawieniem czasu, ale później listę błędów będziesz mógł przerobić na listę do zrobienia i szybko je rozwiązać.

testuj

7. Ułóż stały plan dnia

Ustal stałe godziny pracy, których będziesz przestrzegać codziennie. Mając jasno wyznaczone ramy czasowe, będziesz w stanie zwiększyć efektywność.

stwórz rutynę

8. Wstań i rusz się

Przerwy w pracy zwiększają produktywność. Przynajmniej co godzinę wstań od komputera i wykonaj jakieś proste ćwiczenia. Pomocne mogą być takie aplikacje jak TomatoTimer.

wstan-rusz-sie

 

Podsumowując:

 • korzystaj z list to do
 • ustal limit czasowy
 • odetnij rozproszenia
 • zamykaj niepotrzebne okna i foldery
 • utrzymuj porządek w folderach
 • testuj stronę
 • stwórz rutynę
 • wstań i rusz się

Znasz inne metody na zwiększenie produktywności? Podziel się w komentarzu 🙂

Tags : czasefektywnośćproduktywność
 • Sposobem zwiększenia produktywności jest też odpoczynek 🙂 Np. założenie, że nie pracuję od wieczora piątkowego do niedzielnego. Zauważyłam, że z takim podejściem bardzo efektywnie pracuję od poniedziałku do piątku. Nie wiem tylko, czy to kwestia odprężonego umysłu, czy takiego kija „mam mało czasu, muszę się sprężyć”, czy może marchewki „jeszcze x dni do weekendu”, czy wszystko jednocześnie 🙂

  • luk

   Odkąd zacząłem też nakładać sobie podobne ramy czasowe czyli poniedziałek – piątek, to też czuje dużo lepszą wydajność. Kiedyś siedziałem dzień w dzień wychodząc z założenia, że im więcej tym lepiej, ale na dzień dzisiejszy wiem, że takie podejście to zło wcielone. Polecam wszystkim taką systematykę jeżeli tylko to możliwe.